Novosti i aktualnosti

SVEČANOST POTPISIVANJA UGOVORA U TKONU NA OTOKU PAŠMANU

17.04.2018

Ministar Oleg Butković potpisao ugovor za sanaciju obale u Mandrama vrijedan 962 tisuće kuna Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković je u ponedjeljak, 16. travnja 2018., sa suradnicima boravio u radnom posjetu Zadarskoj županiji.Tom je prigodom, u Tkonu na otoku Pašmanu, ministar Butković s Tomislavom Petricom, ravnateljem Središnje agencije za financiranje programa i projekata EU, i Davorom Škibolom, ravnateljem Županijske lučke uprave Zadar potpisao Ugovor o dodjeli
Pametne klupice u Lučici Mandre

12.04.2018

Ususret novoj turističkoj sezona Općina Kolan je u suradnji sa Županijskom lučkom upravom postavila pametnu klupu u Lučici Mandre te ovim potezom želi značajnije pridonijeti digitalizaciji na području Općine Kolan, a u svrhu poboljšanja uvjeta boravka turista kojih je svake godine sve više. .Pametna klupa je spojena na internet, a putem nje se mogu puniti i mobilni uređaji, kako pomoću USB kabla tako i bežično.
DVD Kolan primio vrijednu donaciju vatrogasaca iz Luksemburga

12.04.2018

11. travnja 2018. dobrovoljni vatrogasci DVD-a Kolan sigurno će upisati u anale svog djelovanja. Naime, kolanjski vatrogasci jučer su dobili vrijednu donaciju u opremi od strane vatrogasnog društva iz Luksemburga.Cijela priča je poprilično zanimljiva. Obitelj Ferenc iz Međimurja koja živi u Luksemburgu u Kolanu je kuplia kuću za odmor te svoj slobodno vrijeme provode u Kolanu. Andre Ferenc i Ivica Ferenc su profesionalni vatrogasci u Luksemburgu u vatrogasnom društvu Esch-sur-Sure koj
Izložba slika FRANE GLIGORA - ŠAPAT KAMENA

09.04.2018

Čast nam je pozvati vas na izložbu slika FRANE GLIGORE - ŠAPAT KAMENA....
Poziv na savjetodavnu radionicu za potencijalne korisnike mjere 6 ''razvoj poljoprivrednih gospodarstava i poslovanja

06.04.2018

U svrhu informiranja obrtnika, korisnika OPG-ova i pravnih osoba sa područja otoka Paga, Općina Kolan u suradnji sa Riječkom razvojnog agencijom Porin d.o.o., instituciji sa dugogodišnjim iskustvom u pripremi i provedbi EU projekata, poziva Vas na savjetodavnu radionicu za potencijalne korisnike mjere 6 “Razvoj poljoprivrednih gospodarstava i poslovanja”, podmjere 6.2, tipa operacije 6.2.1 “Potpora ulaganju u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima” iz Progr

Obavijesti

 • OBAVIJEST VLASNICIMA PASA O UVJETIMA I NAČINU DRŽANJA KUĆNIH LJUBIMACA U OPĆINI KOLAN TE OBVEZI MIKROČIPIRANJA PASA

  Ovim putem obavještavamo vlasnike pasa i drugih kućnih ljubimaca kako

  Pročitaj...
 • Pozivi za testiranja

  Poziv na testiranje vježbenik viši referent komunalni redar Poziv na

  Pročitaj...
 • Javni natječaj za imenovanje pročelnika/ice Jedinstvenog upravnog odjela

  Javni natječaj za imenovanje pročelnika/ice Jedinstvenog upravnog odjela Općine Kolan

  Pročitaj...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37

Sudjelujte i informirajte se

 
 
Općina Kolan
Trg kralja Tomislava 6
23251 Kolan, Otok Pag,
Republika Hrvatska
OSNOVNI PODACI
OIB: 63577538914
info@kolan.hr
00385 (0)23 698 008
KOMUNALNO REDARSTVO
Marin Oštarić
tel. 023/698-008, 099 349 4596
email: redar@kolan.hr

Kulturno umjetničko društvo „Bartul Kašić“ u Kolanu je osnovano prije više od trideset godina, daleke 1978. godine. Od njegovog osnutka pa do danas diči se njegovanjem tradicijskih običaja ovoga kraja, čuvanjem folklorne baštine, karnevalskih običaja, pivanjem nakanat.
Članovi KUD-a zasnovali su i stvorili etnografsku zbirku, mušku i žensku klapu „Kolan“ organizirali su razne manifestacije, dramske priredbe, izložbe i sl.
U svom djelovanju KUD-o „Bartul Kašić“ imalo je puno velikih uspjeha i nastupa, ali, naročito, u zadnje vrijeme, i jako loših perioda.
Procvat djelovanja našeg KUD-a bio je tijekom osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća kad su članovi i članice KUD-a redovno nastupali na smotrama folklora u Zagrebu, Vinkovačkim jesenima, u Metkoviću i širom Domovine.U to su se vrijeme organizirali iznimni karnevali, pivalo se i tancalo.
Vremenom, uslijed smjene generacija, dijelom i kao posljedica rata, djelovanje KUD-a Bartul Kašić oslabilo je i KUD je izgubio vodeću ulogu u održavanju tradicijskih običaja i kulturnih događanja.
Posebno loš period, koji je gotovo doveo do administrativnog gašenja KUD-a proteže se tijekom zadnjih nekoliko godina pa sve do travnja ove godine kada započinje proces obnavljanja i novog buđenja djelovanja KUD-a Bartul Kašić.
Tijekom ove godine naši pivači i pivačice nakanat, članovi KUD-a, nastupali su u više prigoda: na 44. Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, na Smotri klapa otoka Paga u Kolanu, na 7. Festivalu pisme nakanat u Novalji, zatim nastup ženskog para u radijskoj emisiji „Pomorska večer“ koja se 19. srpnja 2010. godine emitirala iz Kolana. U tom smislu posebno ističemo novostvoreni ženski par gđa. Marijana Rukavina i gđa. Martina Šupraha koje su svojim vrlo kvalitetnim izvedbama pobrale vrhunske ocjene stručnjaka i u Zagrebu na 44. Smotri i drugdje.
U suradnji s Općinom Kolan, udrugom „Suhozid“, Općinskom knjižnicom „Šime Šugar Ivanov“ iz Kolana osnovana je škola „pisme nakanat“ kroz čije se djelovanje planira zabilježiti cjelokupni opus, sve „pisme nakanat“ koje su se održale i koje su se pivale na prostoru naše Općine, ali i, jednako tako važno, pokušati, podučavanjem mladih pivača, prenijeti znanje i tehniku „pivanja pisme nakanat“ na mlađe pivače, kako bi obnovili i održali tradiciju pivanja na našem prostoru, a naročito u svjetlu proglašenja „pisme nakanat“ s otoka Paga nematerijalnom kulturnom baštinom otoka Paga i hrvatskog naroda.
Tijekom svibnja s djelovanjem je, s djelovanjem započeo „Mali zbor“ - sastavljen od naše djece od prvog do, sad već petog razreda, koji su s kratkim programom nastupili na Smotri klapa otoka Paga, koja se za Karmenicu, već tradicionalno održava u Kolanu. Namjera je pripremati program s kojim će naša dica moći nastupati u svečanim prigodama, bilo u Crkvi, školi ili pri nekim drugim događajima, ali i na događanjima van granica naše općine. Na taj ćemo način stvoriti jaku skupinu, već ih sad ima preko dvadeset, koja će u slijedećim godinama biti jezgro KUD-a, nositi će dobar dio njegovog djelovanja, ali će to biti i velika dobit za djecu koja će putem javnih nastupa graditi samopouzdanje i obogaćivati svoj život.
Isto tako, početkom kolovoza je na otoku Prviću, na Smotri crkvenog pivanja, nastupila veća skupina članova KUD-a Bartul Kašić i crkvenih pivača iz Kolana i Mandri.
U sklopu KUD-a već neko vrijeme djeluje ženska klapa "Kolanjke" koja broji ukupno 9 članica (isključivo mladih žena) koje predano vježbaju i zalažu se za aktiviranje i ostalih aktivnosti unutar KUD-a. Klapu vodi stručna osoba s kojom je sklopljen autorski ugovor.
KUD će djelovati u prostoru Katehetske dvorane, Rudina bb, Kolan, ali i u Velikoj dvorani Općinske zgrade.

Predsjednica
Ana Barun, kontakt 098/198-8643
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Naselja općine

 • Naselje Mandre

  Mandarska uvala, duboka i zaštićena od svih vjetrova od davnih je dana bila zaklonište brodovima koji su plovili uzduž Jadrana. Još danas moguće je viditi stare bite iz rimskog doba uklesane u živu stijenu uz obalu.
 • Kolanjski Gajac

  Kolanjski Gajac - Turističko naselje izgrađeno sredinom 80-tih godina, smješteno je u prekrasnoj uvali, s pogledom na susjedni otočić Škrdu i ostale otoke ovog arhipelaga.
 • Naselje Kolan

  Još u prapovijesno doba, na brdima u blizini i na prostoru današnjeg mjesta Kolana stanovali su Liburni. To potvrđuju ostaci zidina na brdu Gornji Gradac i na Svetom Vidu, najvišem vrhu otoka Paga.
 • 1
 • 2
 • 3

Turizam & Gastronomija

 • Paški sir

  Općine Kolan je gastronomija koja je zastupljena kroz brojne konobe i restorane.
 • Turizam

  Veliki broj stanovnika uglavnom se bavi iznajmljivanjem apartmana za vrijeme turističke sezone te prodajom vlastitih proizvoda (sir, rakija, vino, janjetina).
 • Paška janjetina

  Poljoprivredom se bavi vrlo veliki dio stanovništva Općine Kolan. Danas je poljoprivreda proizvodnja najviše usmjerena na proizvodnju daleko poznatog Paškog sira i uzgoj ovaca.
 • 1
 • 2
 • 3

Kultura & Tradicija

 • Kolanjsko blato

  Kolanjsko blato je vrlo zanimljivo močvarno područje, jedno od posljednjih močvara u Europi, a nastalo je u doba pleistocena prije 13.000 godina.
 • Karmenica

  Gospa Karmelska ili Gospa od (brda) Karmela, katolički je blagdan koji se slavi 16. srpnja u uspomenu na zaštitu Majke Božje, koju je pružila nositeljima karmelskoga škapulara
 • Fešta od sira

  Poznata Kolanjska manifestacija "Fešta od sira" spaja rapsodiju kulture, tradicije i sirarstva koje se već stoljećima njeguje u Kolanu. Očekujemo vas!
 • 1
 • 2
 • 3

Servisne informacije