Novosti i aktualnosti

Obavijest

13.07.2018

Općina Kolan, općinska uprava neće raditi u ponedjeljak, 16.7.2018. godine zbog blagdana Gospe od Karmela.
Dan Općine Kolan i blagdan zaštitnice Gospe od Karmela

13.07.2018

U četvrtak, 12. srpnja prigodnom svečanošću obilježen je Dan Općine Kolan i blagdan zaštitnice Gospe od Karmela. U prigodnom obraćanju načelnik Marin Pernjak naglasio je prije svega zajedništvo svih načelnika i gradonačelnika na otoku Pagu koji zajedno rade na dobrobit svojih žitelja.
18. izložba paške ovce i paškog sira

09.07.2018

Dana 6. srpnja održana je 18. izložba paške ovce i paškog sira u Udruge uzgajivača paške ovce Kolan, Hrvatske poljoprivredne agencije, Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza i Udruge proizvođača paškog sira otoka Paga, a pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, Općine Kolan i Turističke zajednice Općine Kolan.
Obavijest o suzbijanju odraslih oblika komaraca (adulticidne dezinsekcije)

02.07.2018

CIKLON d.o.o. za sanitarnu zaštitu čovjekove okoline, Zadar, provodit će mjere suzbijanja odraslih oblika komaraca (adulticidne dezinsekcije) DANA 04.07. na 05.07.2018. godine
Prekid u opskrbi električnom energijom

29.05.2018

Na temelju članka 17. Općih uvjeta za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom dužni smo Vas obavijestiti o prekidu u opskrbi električnom energijom radi planiranih radova na održavanju postrojenja i mreže.

Obavijesti

 • Poziv za testiranje u svrhu provjere znanja i sposobnosti Referent – komunalni i prometni redar Jedinstvenog upravnog odjela

  Za kandidate prijavljene na oglas za prijam u službu na

  Pročitaj...
 • Saziv 20. sjednice Općinskog vijeća za 21. lipnja 2018. u 10:00 h

  Sukladno članku 28.a Statuta Općine Kolan (''Službeni glasnik Općine Kolan

  Pročitaj...
 • Natječaj za zakup javnih površina Općine Kolan

  "Na temelju članka 8., 10. i 13., Odluke o zakupu

  Pročitaj...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40

Sudjelujte i informirajte se

 
 
Općina Kolan
Trg kralja Tomislava 6
23251 Kolan, Otok Pag,
Republika Hrvatska
OSNOVNI PODACI
OIB: 63577538914
info@kolan.hr
00385 (0)23 698 008
KOMUNALNO REDARSTVO
Marin Oštarić
tel. 023/698-008, 099 349 4596
email: redar@kolan.hr

Kulturno umjetničko društvo „Bartul Kašić“ u Kolanu je osnovano prije više od trideset godina, daleke 1978. godine. Od njegovog osnutka pa do danas diči se njegovanjem tradicijskih običaja ovoga kraja, čuvanjem folklorne baštine, karnevalskih običaja, pivanjem nakanat.
Članovi KUD-a zasnovali su i stvorili etnografsku zbirku, mušku i žensku klapu „Kolan“ organizirali su razne manifestacije, dramske priredbe, izložbe i sl.
U svom djelovanju KUD-o „Bartul Kašić“ imalo je puno velikih uspjeha i nastupa, ali, naročito, u zadnje vrijeme, i jako loših perioda.
Procvat djelovanja našeg KUD-a bio je tijekom osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća kad su članovi i članice KUD-a redovno nastupali na smotrama folklora u Zagrebu, Vinkovačkim jesenima, u Metkoviću i širom Domovine.U to su se vrijeme organizirali iznimni karnevali, pivalo se i tancalo.
Vremenom, uslijed smjene generacija, dijelom i kao posljedica rata, djelovanje KUD-a Bartul Kašić oslabilo je i KUD je izgubio vodeću ulogu u održavanju tradicijskih običaja i kulturnih događanja.
Posebno loš period, koji je gotovo doveo do administrativnog gašenja KUD-a proteže se tijekom zadnjih nekoliko godina pa sve do travnja ove godine kada započinje proces obnavljanja i novog buđenja djelovanja KUD-a Bartul Kašić.
Tijekom ove godine naši pivači i pivačice nakanat, članovi KUD-a, nastupali su u više prigoda: na 44. Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, na Smotri klapa otoka Paga u Kolanu, na 7. Festivalu pisme nakanat u Novalji, zatim nastup ženskog para u radijskoj emisiji „Pomorska večer“ koja se 19. srpnja 2010. godine emitirala iz Kolana. U tom smislu posebno ističemo novostvoreni ženski par gđa. Marijana Rukavina i gđa. Martina Šupraha koje su svojim vrlo kvalitetnim izvedbama pobrale vrhunske ocjene stručnjaka i u Zagrebu na 44. Smotri i drugdje.
U suradnji s Općinom Kolan, udrugom „Suhozid“, Općinskom knjižnicom „Šime Šugar Ivanov“ iz Kolana osnovana je škola „pisme nakanat“ kroz čije se djelovanje planira zabilježiti cjelokupni opus, sve „pisme nakanat“ koje su se održale i koje su se pivale na prostoru naše Općine, ali i, jednako tako važno, pokušati, podučavanjem mladih pivača, prenijeti znanje i tehniku „pivanja pisme nakanat“ na mlađe pivače, kako bi obnovili i održali tradiciju pivanja na našem prostoru, a naročito u svjetlu proglašenja „pisme nakanat“ s otoka Paga nematerijalnom kulturnom baštinom otoka Paga i hrvatskog naroda.
Tijekom svibnja s djelovanjem je, s djelovanjem započeo „Mali zbor“ - sastavljen od naše djece od prvog do, sad već petog razreda, koji su s kratkim programom nastupili na Smotri klapa otoka Paga, koja se za Karmenicu, već tradicionalno održava u Kolanu. Namjera je pripremati program s kojim će naša dica moći nastupati u svečanim prigodama, bilo u Crkvi, školi ili pri nekim drugim događajima, ali i na događanjima van granica naše općine. Na taj ćemo način stvoriti jaku skupinu, već ih sad ima preko dvadeset, koja će u slijedećim godinama biti jezgro KUD-a, nositi će dobar dio njegovog djelovanja, ali će to biti i velika dobit za djecu koja će putem javnih nastupa graditi samopouzdanje i obogaćivati svoj život.
Isto tako, početkom kolovoza je na otoku Prviću, na Smotri crkvenog pivanja, nastupila veća skupina članova KUD-a Bartul Kašić i crkvenih pivača iz Kolana i Mandri.
U sklopu KUD-a već neko vrijeme djeluje ženska klapa "Kolanjke" koja broji ukupno 9 članica (isključivo mladih žena) koje predano vježbaju i zalažu se za aktiviranje i ostalih aktivnosti unutar KUD-a. Klapu vodi stručna osoba s kojom je sklopljen autorski ugovor.
KUD će djelovati u prostoru Katehetske dvorane, Rudina bb, Kolan, ali i u Velikoj dvorani Općinske zgrade.

Predsjednica
Ana Barun, kontakt 098/198-8643
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Naselja općine

 • Kolanjski Gajac

  Kolanjski Gajac - Turističko naselje izgrađeno sredinom 80-tih godina, smješteno je u prekrasnoj uvali, s pogledom na susjedni otočić Škrdu i ostale otoke ovog arhipelaga.
 • Naselje Kolan

  Još u prapovijesno doba, na brdima u blizini i na prostoru današnjeg mjesta Kolana stanovali su Liburni. To potvrđuju ostaci zidina na brdu Gornji Gradac i na Svetom Vidu, najvišem vrhu otoka Paga.
 • Naselje Mandre

  Mandarska uvala, duboka i zaštićena od svih vjetrova od davnih je dana bila zaklonište brodovima koji su plovili uzduž Jadrana. Još danas moguće je viditi stare bite iz rimskog doba uklesane u živu stijenu uz obalu.
 • 1
 • 2
 • 3

Turizam & Gastronomija

 • Paška janjetina

  Poljoprivredom se bavi vrlo veliki dio stanovništva Općine Kolan. Danas je poljoprivreda proizvodnja najviše usmjerena na proizvodnju daleko poznatog Paškog sira i uzgoj ovaca.
 • Turizam

  Veliki broj stanovnika uglavnom se bavi iznajmljivanjem apartmana za vrijeme turističke sezone te prodajom vlastitih proizvoda (sir, rakija, vino, janjetina).
 • Paški sir

  Općine Kolan je gastronomija koja je zastupljena kroz brojne konobe i restorane.
 • 1
 • 2
 • 3

Kultura & Tradicija

 • Karmenica

  Gospa Karmelska ili Gospa od (brda) Karmela, katolički je blagdan koji se slavi 16. srpnja u uspomenu na zaštitu Majke Božje, koju je pružila nositeljima karmelskoga škapulara
 • Fešta od sira

  Poznata Kolanjska manifestacija "Fešta od sira" spaja rapsodiju kulture, tradicije i sirarstva koje se već stoljećima njeguje u Kolanu. Očekujemo vas!
 • Kolanjsko blato

  Kolanjsko blato je vrlo zanimljivo močvarno područje, jedno od posljednjih močvara u Europi, a nastalo je u doba pleistocena prije 13.000 godina.
 • 1
 • 2
 • 3

Servisne informacije