Novosti i aktualnosti

SVEČANOST POTPISIVANJA UGOVORA U TKONU NA OTOKU PAŠMANU

17.04.2018

Ministar Oleg Butković potpisao ugovor za sanaciju obale u Mandrama vrijedan 962 tisuće kuna Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković je u ponedjeljak, 16. travnja 2018., sa suradnicima boravio u radnom posjetu Zadarskoj županiji.Tom je prigodom, u Tkonu na otoku Pašmanu, ministar Butković s Tomislavom Petricom, ravnateljem Središnje agencije za financiranje programa i projekata EU, i Davorom Škibolom, ravnateljem Županijske lučke uprave Zadar potpisao Ugovor o dodjeli
Pametne klupice u Lučici Mandre

12.04.2018

Ususret novoj turističkoj sezona Općina Kolan je u suradnji sa Županijskom lučkom upravom postavila pametnu klupu u Lučici Mandre te ovim potezom želi značajnije pridonijeti digitalizaciji na području Općine Kolan, a u svrhu poboljšanja uvjeta boravka turista kojih je svake godine sve više. .Pametna klupa je spojena na internet, a putem nje se mogu puniti i mobilni uređaji, kako pomoću USB kabla tako i bežično.
DVD Kolan primio vrijednu donaciju vatrogasaca iz Luksemburga

12.04.2018

11. travnja 2018. dobrovoljni vatrogasci DVD-a Kolan sigurno će upisati u anale svog djelovanja. Naime, kolanjski vatrogasci jučer su dobili vrijednu donaciju u opremi od strane vatrogasnog društva iz Luksemburga.Cijela priča je poprilično zanimljiva. Obitelj Ferenc iz Međimurja koja živi u Luksemburgu u Kolanu je kuplia kuću za odmor te svoj slobodno vrijeme provode u Kolanu. Andre Ferenc i Ivica Ferenc su profesionalni vatrogasci u Luksemburgu u vatrogasnom društvu Esch-sur-Sure koj
Izložba slika FRANE GLIGORA - ŠAPAT KAMENA

09.04.2018

Čast nam je pozvati vas na izložbu slika FRANE GLIGORE - ŠAPAT KAMENA....
Poziv na savjetodavnu radionicu za potencijalne korisnike mjere 6 ''razvoj poljoprivrednih gospodarstava i poslovanja

06.04.2018

U svrhu informiranja obrtnika, korisnika OPG-ova i pravnih osoba sa područja otoka Paga, Općina Kolan u suradnji sa Riječkom razvojnog agencijom Porin d.o.o., instituciji sa dugogodišnjim iskustvom u pripremi i provedbi EU projekata, poziva Vas na savjetodavnu radionicu za potencijalne korisnike mjere 6 “Razvoj poljoprivrednih gospodarstava i poslovanja”, podmjere 6.2, tipa operacije 6.2.1 “Potpora ulaganju u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima” iz Progr

Obavijesti

 • OBAVIJEST VLASNICIMA PASA O UVJETIMA I NAČINU DRŽANJA KUĆNIH LJUBIMACA U OPĆINI KOLAN TE OBVEZI MIKROČIPIRANJA PASA

  Ovim putem obavještavamo vlasnike pasa i drugih kućnih ljubimaca kako

  Pročitaj...
 • Pozivi za testiranja

  Poziv na testiranje vježbenik viši referent komunalni redar Poziv na

  Pročitaj...
 • Javni natječaj za imenovanje pročelnika/ice Jedinstvenog upravnog odjela

  Javni natječaj za imenovanje pročelnika/ice Jedinstvenog upravnog odjela Općine Kolan

  Pročitaj...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37

Sudjelujte i informirajte se

 
 
Općina Kolan
Trg kralja Tomislava 6
23251 Kolan, Otok Pag,
Republika Hrvatska
OSNOVNI PODACI
OIB: 63577538914
info@kolan.hr
00385 (0)23 698 008
KOMUNALNO REDARSTVO
Marin Oštarić
tel. 023/698-008, 099 349 4596
email: redar@kolan.hr

Dobrovoljno vatrogasno društvo Kolan osnovano je 23.12.2006. godine na inicijativu i poticaj čelništva Općine Kolan, a u skladu s proklamiranom vatrogasnom praksom oslanjanja protupožarne zaštite na dragovoljnom organiziranju vatrogasnih društava na prostorima jedinica lokalnih samoupravi.
Za prvog predsjednika DVD-a izabran je g. Ante Zubović, za zapovjednika g. Željko Šupraha, tajnika g. Ante Gligora. Tijekom 2007. iz Italije je nabavljeno navalno vozilo MAN, kapaciteta rezervoara od 1800 litara, a u međuvremenu, tijekom 2007. vozilo je pripremljeno za rad i s njim su članovi DVD-a Kolan sudjelovali u svim intervencijama na prostoru naše Općine a i šire.
Od siječnja 2008. kad je na Izvanrednoj skupštini DVD-a izabrano novo vodstvo, za predsjednika je izabran g. Ivo Butković, zapovjednik g. Grgica Šupraha, dozapovjednik g. Nenad Fumić , a voditelj opreme i i tehnike g. Ivan Šuljić Ivulić, počelo se ustrajno i uz velike napore slagati temeljna struktura DVD-a Kolan, u kojoj se pokušava svakog člana vodstva, ali i DVD-a, naučiti da radi i vodi samo svoj posao, kako bi u konačnici Društvo kvalitetno djelovalo. To je mukotrpan proces koji je i dalje u tijeku.
Tijekom 2008. uređena je prostorija u sklopu općinske zgrade, obnovljeno je ( izmijenjen kočioni sustav, servisirana je vodena pumpa i mehanika, i dr.) vatrogasno navalno vozilo (proizvedeno 1975. godine).
Nabavljena je nužna količina vatrogasne opreme (kombinezoni, čizme, radna odjela, cijevi i dr.).
Prvi put su bila zaposlena četiri sezonska vatrogasca. Tijekom svibnja održan je osnovni tečaj te su gotovo svi članovi DVD-a dobili zvanje vatrogasca, tako da se tijekom protupožarne 2008., u pedesetšest intervencija, pokazao veliki potencijal našeg DVD-a Kolan.
Od početka godine do sredine rujna 2009. članovi DVD-a Kolan intervenirali su u oko šezdeset požara na prostoru općine Kolan, Grada Paga i Grada Novalje.
DVD Kolan broji 50 članova, međutim, kako je uočena potreba za reorganizacijom članstva moguće je da se u određenom vremenu stanje promijeni, ulaskom novih mladih članova
Operativni dio DVD Kolan broji dvije skupine po 12 članova (ukupno 24) koje prve, u slučaju potrebe, izlaze na teren
Vozilo DVD Kolan opremljeno je za tehničke i protupožarne intervencije
Uspostavljena je vrlo kvalitetna suradnja s Vatrogasnom Zajednicom Zadarske Županije.
Tijekom protupožarne sezone 2009. zaposlena su tri vatrogasca. S Vatrogasnom Zajednicom Zadarske županije dogovorena je zamjena našeg dotrajalog vozila za novije, kad se steknu uvjeti. Isto tako počelo se razmišljati o planiranju izgradnje DVD doma.
Tijekom 2010. uz financijsko sudjelovanje Općine Kolan, donacije Grada Novalje, Vatrogasne zajednice Zadarske županije, Hrvatske vatrogasne zajednice te više privrednih subjekata i građana s prostora naše Općine prikupljeno je oko 70 000,00 kuna kojima je kupljena vatrogasna cisterna kapaciteta 12 000 litara, koja uz vatrogasne poslove služi i za razvoz vode za potrebe stanovništva i Komunalnog društva Kolan.
Tijekom 2010. godine DVD Kolan svojim je djelovanjem, uz udrugu Suhozid, našu udrugu iz Kolana, kao jedan od pokretača inicijative za način gradnje, ali i samu gradnju Spomen suhozidnih križeva nastradalim vatrogascima na Velikom Kornatu privukao pozitivnu pozornost svekolike vatrogasne zajednice naše Domovine.
Na tom smo projektu, provedenom po genijalnom idejnom riješenju g. Nikole Bašića, ujedinili sve lokalne samouprave i sve vatrogasce našeg otoka, ali i cijelu Hrvatsku, tisuće su ljudi željele doći i svojim sudjelovanjem odati počast tragično nastradalim prijateljima i kolegama vatrogascima.
Pri tome smo toj drevnoj vještini hrvatskog naroda, gradnji suhozida, dokazu neizmjerne snage našeg naroda, naučili veliki broj mladih ljudi.
I, u ova krizna vremena, važno je naglasiti, da je model gradnje koji je postavila udruga Suhozid i uz nju DVD Kolan, uštedio više milijuna kuna iz državnog proračuna RH.
A cijeli projekt je završen za nepuna dva mjeseca, više od 3000 ljudi, 600 m3 kamena, dvanaest križeva, kapelica i dva kilometra staze, tri mjeseca prije predviđenog roka.
Na kraju, može se reći da je DVD Kolan u potpunosti zaživio na prostoru Općine Kolan te da je stanovništvo prihvatilo DVD Kolan i njegov rad.
Podigla se razina sigurnosti, te je DVD Kolan prepoznat kao jedan čvrsti iskaz općinskog sustava i jasni atribut lokalne samouprave.


DVD Kolan
Adresa: DVD Kolan
Trg kralja Tomislava 6
23 251 Kolan
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Predsjednik
Miljenko Badurina, 099/323-9623
Zamjenik Predsjednika
Ivan Šuljić Ivulić, 099/323-9624
Zapovjednik
Tomislav Oštarić, 099/323-9625
Dozapovjednik
Josip Prtorić, 091/935-1768
Tajnik
Luka Oštarić, 099/271-4456

Naselja općine

 • Naselje Mandre

  Mandarska uvala, duboka i zaštićena od svih vjetrova od davnih je dana bila zaklonište brodovima koji su plovili uzduž Jadrana. Još danas moguće je viditi stare bite iz rimskog doba uklesane u živu stijenu uz obalu.
 • Naselje Kolan

  Još u prapovijesno doba, na brdima u blizini i na prostoru današnjeg mjesta Kolana stanovali su Liburni. To potvrđuju ostaci zidina na brdu Gornji Gradac i na Svetom Vidu, najvišem vrhu otoka Paga.
 • Kolanjski Gajac

  Kolanjski Gajac - Turističko naselje izgrađeno sredinom 80-tih godina, smješteno je u prekrasnoj uvali, s pogledom na susjedni otočić Škrdu i ostale otoke ovog arhipelaga.
 • 1
 • 2
 • 3

Turizam & Gastronomija

 • Turizam

  Veliki broj stanovnika uglavnom se bavi iznajmljivanjem apartmana za vrijeme turističke sezone te prodajom vlastitih proizvoda (sir, rakija, vino, janjetina).
 • Paški sir

  Općine Kolan je gastronomija koja je zastupljena kroz brojne konobe i restorane.
 • Paška janjetina

  Poljoprivredom se bavi vrlo veliki dio stanovništva Općine Kolan. Danas je poljoprivreda proizvodnja najviše usmjerena na proizvodnju daleko poznatog Paškog sira i uzgoj ovaca.
 • 1
 • 2
 • 3

Kultura & Tradicija

 • Kolanjsko blato

  Kolanjsko blato je vrlo zanimljivo močvarno područje, jedno od posljednjih močvara u Europi, a nastalo je u doba pleistocena prije 13.000 godina.
 • Fešta od sira

  Poznata Kolanjska manifestacija "Fešta od sira" spaja rapsodiju kulture, tradicije i sirarstva koje se već stoljećima njeguje u Kolanu. Očekujemo vas!
 • Karmenica

  Gospa Karmelska ili Gospa od (brda) Karmela, katolički je blagdan koji se slavi 16. srpnja u uspomenu na zaštitu Majke Božje, koju je pružila nositeljima karmelskoga škapulara
 • 1
 • 2
 • 3

Servisne informacije