lawnmower 384589 960 720OBAVIJEST O UREĐENJU BILJA UZ JAVNE POVRŠINE (objava 21.9.2018)

Poštovani stanovnici Općine Kolan, molimo Vas da u roku od 15 od dana ove obavijesti posječete i uredite grane stabala, živice i drugo bilje koje sa Vaših parcela prelaze na javne površine pošto iste ugrožavaju sigurnosta prometa vozila i pješaka, zaklanjaju svjetlost javne rasvjete i dr. Vlasnicima koji ne postupe prema ovoj obavijesti bilje uz javne površine urediti će Čistoća i održavanje Kolan d.o.o. prema nalogu komunalnih redara, a na trošak vlasnika parcela.
Ova obavijest se ne odnosi na dio šetnice u ulici Lungo Mare koja je tijekom turističke sezone pješačka zona te će se ista urediti u dogovoru s vlasnicima. Komunalno redarstvo

Novosti i aktualnosti

Održana 4. Fešta od SIRA - Kolan, 2018. godine

03.09.2018

U Kolanu na Pagu otvorena je 4. Fešta od sira na kojoj uz registrirane proizvođače paškog sira izlažu i ostali proizvođači otočnih i županijskih delicija, suvenira i ostalih proizvoda.Paški sir poznat je diljem svijeta i osvojio je mnogo nagrada za kvalitetu na brojnim natjecanjima, a upravo kolanjski izlagači nositelji su brojnih svjetskih nagrada.
OBAVIJEST O UKIDANJU MJERA REDUKCIJE VODE

21.08.2018

OBAVIJEŠTAVAMO NAŠE CIJENJENE KORISNIKE DA SE UKIDA MJERA I.STUPNJA REDUKCIJE VODE KOJA JE BILA NA SNAZI OD 31.SRPNJA 2018.GODINE. ZAHVALJUJEMO SVIM KORISNICIMA NA RAZUMIJEVANJU I ODAZIVU ZA PRIMJENU MJERA ŠTEDNJE.
Priopćenje Ureda načelnika

10.08.2018

Poštovani žitelji Općine Kolan,  Ovim putem Vas izvješćujem o sljedećem: prometno rješenje mjesta Kolan Svjedoci smo velikih prometnih poteškoća u naselju Kolan, svjedoci smo problema koji su detektirani te se krenulo u njihovo rješavanje. Općina Kolan je svjesna situacije u kojoj se nalaze žitelji Kolana te ovim priopćenjem obrazložila trenutnu situaciju te poduzete mjere.
Priopćenje Ureda načelnika - aglomeracija odnosno kanalizacijski i vodni sustavi općine Kolan

06.08.2018

Poštovani žitelji općine Kolan, Ovim putem Vas izvješćujem o sljedećem: aglomeracija odnosno kanalizacijski i vodni sustav općine Kolan. Situacija aglomeracijskog sustava Općine Kolan je sljedeća; na području naselja Mandre izgrađen je dio kanalizacijskog sustava te smo u fazi dobivanja građevinske dozvole za nastavak izgradnje preostalog dijela. Jedan od prioriteta općine Kolan svakako je rješavanje problema kanalizacijskog sustava naselja Mandre,a isto tako i naselja Kolan.
OBAVIJEST O MJERAMA REDUKCIJE VODE

31.07.2018

OBAVIJEŠTAVAMO NAŠE CIJENJENE KORISNIKE DA SMO ZBOG POVEĆANE POTROŠNJE VODE KOJA PREMAŠUJE MOGUĆNOSTI DOTOKA VODE NA OTOK, PRIMORANI PRIMIJENITI 1.STUPANJ REDUKCIJE POTROŠNJE VODE KOJI PODRAZUMIJEVA ZABRANU:

Obavijesti

 • Saziv 23. sjednice Općinskog vijeća

  Saziv 23. sjednice Općinskog vijeća - pogledaj dokument

  Pročitaj...
 • Obavijest vlasnicima stambenih objekata

  Obavještavamo cjenjene vlasnike stambenih i poslovnih objekata na području Općine

  Pročitaj...
 • POZIV NA TRIBINU : ZAŠTITA PA ŠKOG SIRA ZAŠTITNOM OZNAKOM IZVORNOSTI

  POZIV NA TRIBINU: ZAŠTITA PAŠKOG SIRA ZAŠTITNOM OZNAKOM IZVORNOSTI - pogledaj

  Pročitaj...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42

Sudjelujte i informirajte se

 
 
Općina Kolan
Trg kralja Tomislava 6
23251 Kolan, Otok Pag,
Republika Hrvatska
OSNOVNI PODACI
OIB: 63577538914
info@kolan.hr
00385 (0)23 698 008
KOMUNALNO REDARSTVO
Marin Oštarić
tel. 023/698-008, 099 349 4596
email: redar@kolan.hr

Športska i natjecateljska događanja na prostoru današnje Općine Kolan odvijala su se od davnih dana, ranije u obliku natjecanja u raznim vještinama, npr. vještina korištenja čobanske praće, zatim frcanje i gađanje stenamin, a bome užalo se je utrkivat, bilo na tovaru, bilo tekuć.
Nekad ranije užalo se je i gađat s strilon iz luka, a bome dogodio se i pokoji pravi šakački obračun, sve u najboljem športskom duhu. A kroz stagnice su se redovno održavali boćarski turniri svake nedilje i blagdanom. Frenje, beli, foto i libero i stolni tenis u Kateheti podizali su tjelesnu pripremljenost naraštaja mladeži.
Kod popove kuće, u staroj mrtvačnici, ozad Doma, na Dušanovomu zahodu, tijekom prolića, lita i jeseni održavali su se beskrajni turniri u bankucu, laganeli, a sedan i pol je bila glavna turnirska igra, dok se je kasnije zaigralo i poker, a bome, vrti se je i vrtuljak. Sve te športske događaje ljudi i mladež odigravali su spontano, van institucionalnih športskih društava.
Ipak, može se reći da su natjecanja u obliku u kojem mi danas doživljavamo športska nadmetanje u Kolanu započela poslije Drugog svjetskog rata i to uglavnom na nogometnom terenu tj. na Crkvenoj i Dujaševoj livadi na kojoj su se odigravali žestoki nogometni susreti između momčadi otočkih naselja. Posebno su bili neizvjesni susreti između Kolana i Metajne te s Novaljom.
Evo kao je početak organiziranog športskog natjecanja (nogometnog) u časopisu Kolanjaca „Mih“, koji je godinama izlazio u Rijeci, opisao diplomirani inženjer Krešimir Pernjak 1987. godine:
Sjećanja Krešimira Pernjaka
Poslije II sv. Rata stvoreni su uvjeti za masovni odlazak mladih u škole i zanate. Gradski život i obvezni predmet iz fizičke kulture u školama utjecali su na mlade Kolanjce koji donose sportske novine u Kolan. Prvih godina igra se uglavnom nogomet sa loptama izrađenim od starih krpa i čarapa. Prva prava kožna lopta sa zračnicom donešena je 1949. iz Šibenika. Igranje sa takvom loptom moguće je na travnatim terenima, pa su se zato koristile livade ispred Kolana (Crkvena i Dujaševa livada) ili livade na Blatu.
Nogomet se igra nediljon i praznikom, a omladina je miješana od đaka i mladića težaka.
Prva organizirana utakmica odigrana je 1950. na Dujašovoj livadi protiv omladine iz Barbata. Rezultat 1:0 za Kolan.
1951. organizirane su dvije utakmice s mladeži iz Barbata. Prva je odigrana na Blatu, rezultat 0:0, a druga u Metajni, rezultat 2:2.
1952. godine odigrana je utakmica sa mladeži iz Novalje na crkvenoj livadi rezultatom 5:2 u korist Novalje.
Ova su druženja bila prijateljska sa mnogo starijih posjetilaca. Poslije utakmica častilo se pršutom i vinom i taj se dan pretvarao u feštu. Puno se pričalo o razvoju sporta i sportskih terena.
Dobrovoljnim radom izgradilo se odbojkaško igralištre ispred Doma.
Ideja za izgradnju nogometnog igrališta na Sikovicama nije ostvarena. Zato sadašnju izgradnju (ovo je pisano 1987. godine op.ur.) igrališta kraj nove škole treba zdušno podržati jer se time ostvaruje san svih poslijeratnih generacija.
Osnivanje i prikaz djelovanja Športske udruge Kolan
Športska udruga Kolan
osnovana je 23.12.1995. godine. Prvi predsjednik bio je Čedo Pernjak, a tajnik Bogumil Šugar, u članstvu bilo je više pripadnika tadašnje kolanjske mladeži: Zvonko Gligora, Nenad Čemeljić i dr.
Od početka djeluje se na uređenju igrališta, organiziranju i sudjelovanju na turnirima, želja za igranjem i natjecanjem bila je jaka. S ograničenim sredstvima pokušavalo se učiniti što više, sudjelovalo se na raznim turnirima, održavalo susrete u Kolanu.
Od osnutka Općine Kolan otvaraju se nove mogućnosti.
Od prosinca 2003. predsjednik postaje Bogumil Šugar, a Domagoj Prtorić tajnik, u nadzoni odbor birani su Ante Gligora – Kolako, Zvonko Prtorić- Nuga i Zvonko Gligora.
Iste 2003. dotadašnji povremeni turnir posvećen Gospi od Karmela postaje tradicionalnim i održava se svake godine povodom našeg zavjetnog blagdana. Nogometaši iz Kolana u više su navrata bili i pobjednici.
Zapažene uspjehe kolanjski nogometaši postizali su i na turnirima u Povljani, Novalji, Loparu, Pagu ali i na gostovanjima u Zagrebu kod kolega s Filozofskog fakulteta iz Zagreba s kojom se u više navrata izmjenjuju gostovanja isto kao i s nogometnom momčadi iz Trogira.
Na redovnom turniru „Otočke lige“ koji se svake godine odvija u Novalji, naše Društvo nastupa s po tri ekipe: mladi, srednji i stariji, što je pokazatelj značajnog broja članova našeg Društva, obzirom da je uvjet za nastup činjenica da si rođen ili imaš prebivalište na Otoku Pagu.
U višegodišnjem nastupanju na turniru u sklopu Županijske Katoličke lige, godine 2006. ekipa Kolana zauzela je drugo mjesto u Županiji, iza Visočana koji su te godine bili pobjednici.
Uz igralište kod škole u Kolanu, od 2004. uređuje se i igralište u Mandrima, a donacijom sirane „Gligora“ ove su godine na igralište u Kolanu postavljeni novi koševi.
U planu za naredno razdoblje ističemo postavljanje rasvjete, sređivanje ograde i završenje igrališta u Mandrima.
Nastavljanje rada s mlađim uzrastima te redovno nastupanje u „Otočkoj ligi“.
Namjera je povećati fond nagrada te podići kvalitetu tradicionalnog turnira za Gospu Karmelsku, koja se od ove godine slavi i kao Dan Općine te ojačati i boćarski turnir koji se odvija povodom tog Blagdana.

Kontakt: Športska udruga Kolan
Sjedište: Trg kralja Tomislava 6, Kolan
Predsjednik Udruge: Bogumil Šugar
Tel.: 023 698 008

Naselja općine

 • Kolanjski Gajac

  Kolanjski Gajac - Turističko naselje izgrađeno sredinom 80-tih godina, smješteno je u prekrasnoj uvali, s pogledom na susjedni otočić Škrdu i ostale otoke ovog arhipelaga.
 • Naselje Kolan

  Još u prapovijesno doba, na brdima u blizini i na prostoru današnjeg mjesta Kolana stanovali su Liburni. To potvrđuju ostaci zidina na brdu Gornji Gradac i na Svetom Vidu, najvišem vrhu otoka Paga.
 • Naselje Mandre

  Mandarska uvala, duboka i zaštićena od svih vjetrova od davnih je dana bila zaklonište brodovima koji su plovili uzduž Jadrana. Još danas moguće je viditi stare bite iz rimskog doba uklesane u živu stijenu uz obalu.
 • 1
 • 2
 • 3

Turizam & Gastronomija

 • Turizam

  Veliki broj stanovnika uglavnom se bavi iznajmljivanjem apartmana za vrijeme turističke sezone te prodajom vlastitih proizvoda (sir, rakija, vino, janjetina).
 • Paška janjetina

  Poljoprivredom se bavi vrlo veliki dio stanovništva Općine Kolan. Danas je poljoprivreda proizvodnja najviše usmjerena na proizvodnju daleko poznatog Paškog sira i uzgoj ovaca.
 • Paški sir

  Općine Kolan je gastronomija koja je zastupljena kroz brojne konobe i restorane.
 • 1
 • 2
 • 3

Kultura & Tradicija

 • Karmenica

  Gospa Karmelska ili Gospa od (brda) Karmela, katolički je blagdan koji se slavi 16. srpnja u uspomenu na zaštitu Majke Božje, koju je pružila nositeljima karmelskoga škapulara
 • Fešta od sira

  Poznata Kolanjska manifestacija "Fešta od sira" spaja rapsodiju kulture, tradicije i sirarstva koje se već stoljećima njeguje u Kolanu. Očekujemo vas!
 • Kolanjsko blato

  Kolanjsko blato je vrlo zanimljivo močvarno područje, jedno od posljednjih močvara u Europi, a nastalo je u doba pleistocena prije 13.000 godina.
 • 1
 • 2
 • 3

Servisne informacije