Novosti i aktualnosti

Obavijest

13.07.2018

Općina Kolan, općinska uprava neće raditi u ponedjeljak, 16.7.2018. godine zbog blagdana Gospe od Karmela.
Dan Općine Kolan i blagdan zaštitnice Gospe od Karmela

13.07.2018

U četvrtak, 12. srpnja prigodnom svečanošću obilježen je Dan Općine Kolan i blagdan zaštitnice Gospe od Karmela. U prigodnom obraćanju načelnik Marin Pernjak naglasio je prije svega zajedništvo svih načelnika i gradonačelnika na otoku Pagu koji zajedno rade na dobrobit svojih žitelja.
18. izložba paške ovce i paškog sira

09.07.2018

Dana 6. srpnja održana je 18. izložba paške ovce i paškog sira u Udruge uzgajivača paške ovce Kolan, Hrvatske poljoprivredne agencije, Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza i Udruge proizvođača paškog sira otoka Paga, a pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, Općine Kolan i Turističke zajednice Općine Kolan.
Obavijest o suzbijanju odraslih oblika komaraca (adulticidne dezinsekcije)

02.07.2018

CIKLON d.o.o. za sanitarnu zaštitu čovjekove okoline, Zadar, provodit će mjere suzbijanja odraslih oblika komaraca (adulticidne dezinsekcije) DANA 04.07. na 05.07.2018. godine
Prekid u opskrbi električnom energijom

29.05.2018

Na temelju članka 17. Općih uvjeta za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom dužni smo Vas obavijestiti o prekidu u opskrbi električnom energijom radi planiranih radova na održavanju postrojenja i mreže.

Obavijesti

 • Poziv za testiranje u svrhu provjere znanja i sposobnosti Referent – komunalni i prometni redar Jedinstvenog upravnog odjela

  Za kandidate prijavljene na oglas za prijam u službu na

  Pročitaj...
 • Saziv 20. sjednice Općinskog vijeća za 21. lipnja 2018. u 10:00 h

  Sukladno članku 28.a Statuta Općine Kolan (''Službeni glasnik Općine Kolan

  Pročitaj...
 • Natječaj za zakup javnih površina Općine Kolan

  "Na temelju članka 8., 10. i 13., Odluke o zakupu

  Pročitaj...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40

Sudjelujte i informirajte se

 
 
Općina Kolan
Trg kralja Tomislava 6
23251 Kolan, Otok Pag,
Republika Hrvatska
OSNOVNI PODACI
OIB: 63577538914
info@kolan.hr
00385 (0)23 698 008
KOMUNALNO REDARSTVO
Marin Oštarić
tel. 023/698-008, 099 349 4596
email: redar@kolan.hr

Športska i natjecateljska događanja na prostoru današnje Općine Kolan odvijala su se od davnih dana, ranije u obliku natjecanja u raznim vještinama, npr. vještina korištenja čobanske praće, zatim frcanje i gađanje stenamin, a bome užalo se je utrkivat, bilo na tovaru, bilo tekuć.
Nekad ranije užalo se je i gađat s strilon iz luka, a bome dogodio se i pokoji pravi šakački obračun, sve u najboljem športskom duhu. A kroz stagnice su se redovno održavali boćarski turniri svake nedilje i blagdanom. Frenje, beli, foto i libero i stolni tenis u Kateheti podizali su tjelesnu pripremljenost naraštaja mladeži.
Kod popove kuće, u staroj mrtvačnici, ozad Doma, na Dušanovomu zahodu, tijekom prolića, lita i jeseni održavali su se beskrajni turniri u bankucu, laganeli, a sedan i pol je bila glavna turnirska igra, dok se je kasnije zaigralo i poker, a bome, vrti se je i vrtuljak. Sve te športske događaje ljudi i mladež odigravali su spontano, van institucionalnih športskih društava.
Ipak, može se reći da su natjecanja u obliku u kojem mi danas doživljavamo športska nadmetanje u Kolanu započela poslije Drugog svjetskog rata i to uglavnom na nogometnom terenu tj. na Crkvenoj i Dujaševoj livadi na kojoj su se odigravali žestoki nogometni susreti između momčadi otočkih naselja. Posebno su bili neizvjesni susreti između Kolana i Metajne te s Novaljom.
Evo kao je početak organiziranog športskog natjecanja (nogometnog) u časopisu Kolanjaca „Mih“, koji je godinama izlazio u Rijeci, opisao diplomirani inženjer Krešimir Pernjak 1987. godine:
Sjećanja Krešimira Pernjaka
Poslije II sv. Rata stvoreni su uvjeti za masovni odlazak mladih u škole i zanate. Gradski život i obvezni predmet iz fizičke kulture u školama utjecali su na mlade Kolanjce koji donose sportske novine u Kolan. Prvih godina igra se uglavnom nogomet sa loptama izrađenim od starih krpa i čarapa. Prva prava kožna lopta sa zračnicom donešena je 1949. iz Šibenika. Igranje sa takvom loptom moguće je na travnatim terenima, pa su se zato koristile livade ispred Kolana (Crkvena i Dujaševa livada) ili livade na Blatu.
Nogomet se igra nediljon i praznikom, a omladina je miješana od đaka i mladića težaka.
Prva organizirana utakmica odigrana je 1950. na Dujašovoj livadi protiv omladine iz Barbata. Rezultat 1:0 za Kolan.
1951. organizirane su dvije utakmice s mladeži iz Barbata. Prva je odigrana na Blatu, rezultat 0:0, a druga u Metajni, rezultat 2:2.
1952. godine odigrana je utakmica sa mladeži iz Novalje na crkvenoj livadi rezultatom 5:2 u korist Novalje.
Ova su druženja bila prijateljska sa mnogo starijih posjetilaca. Poslije utakmica častilo se pršutom i vinom i taj se dan pretvarao u feštu. Puno se pričalo o razvoju sporta i sportskih terena.
Dobrovoljnim radom izgradilo se odbojkaško igralištre ispred Doma.
Ideja za izgradnju nogometnog igrališta na Sikovicama nije ostvarena. Zato sadašnju izgradnju (ovo je pisano 1987. godine op.ur.) igrališta kraj nove škole treba zdušno podržati jer se time ostvaruje san svih poslijeratnih generacija.
Osnivanje i prikaz djelovanja Športske udruge Kolan
Športska udruga Kolan
osnovana je 23.12.1995. godine. Prvi predsjednik bio je Čedo Pernjak, a tajnik Bogumil Šugar, u članstvu bilo je više pripadnika tadašnje kolanjske mladeži: Zvonko Gligora, Nenad Čemeljić i dr.
Od početka djeluje se na uređenju igrališta, organiziranju i sudjelovanju na turnirima, želja za igranjem i natjecanjem bila je jaka. S ograničenim sredstvima pokušavalo se učiniti što više, sudjelovalo se na raznim turnirima, održavalo susrete u Kolanu.
Od osnutka Općine Kolan otvaraju se nove mogućnosti.
Od prosinca 2003. predsjednik postaje Bogumil Šugar, a Domagoj Prtorić tajnik, u nadzoni odbor birani su Ante Gligora – Kolako, Zvonko Prtorić- Nuga i Zvonko Gligora.
Iste 2003. dotadašnji povremeni turnir posvećen Gospi od Karmela postaje tradicionalnim i održava se svake godine povodom našeg zavjetnog blagdana. Nogometaši iz Kolana u više su navrata bili i pobjednici.
Zapažene uspjehe kolanjski nogometaši postizali su i na turnirima u Povljani, Novalji, Loparu, Pagu ali i na gostovanjima u Zagrebu kod kolega s Filozofskog fakulteta iz Zagreba s kojom se u više navrata izmjenjuju gostovanja isto kao i s nogometnom momčadi iz Trogira.
Na redovnom turniru „Otočke lige“ koji se svake godine odvija u Novalji, naše Društvo nastupa s po tri ekipe: mladi, srednji i stariji, što je pokazatelj značajnog broja članova našeg Društva, obzirom da je uvjet za nastup činjenica da si rođen ili imaš prebivalište na Otoku Pagu.
U višegodišnjem nastupanju na turniru u sklopu Županijske Katoličke lige, godine 2006. ekipa Kolana zauzela je drugo mjesto u Županiji, iza Visočana koji su te godine bili pobjednici.
Uz igralište kod škole u Kolanu, od 2004. uređuje se i igralište u Mandrima, a donacijom sirane „Gligora“ ove su godine na igralište u Kolanu postavljeni novi koševi.
U planu za naredno razdoblje ističemo postavljanje rasvjete, sređivanje ograde i završenje igrališta u Mandrima.
Nastavljanje rada s mlađim uzrastima te redovno nastupanje u „Otočkoj ligi“.
Namjera je povećati fond nagrada te podići kvalitetu tradicionalnog turnira za Gospu Karmelsku, koja se od ove godine slavi i kao Dan Općine te ojačati i boćarski turnir koji se odvija povodom tog Blagdana.

Kontakt: Športska udruga Kolan
Sjedište: Trg kralja Tomislava 6, Kolan
Predsjednik Udruge: Bogumil Šugar
Tel.: 023 698 008

Naselja općine

 • Naselje Mandre

  Mandarska uvala, duboka i zaštićena od svih vjetrova od davnih je dana bila zaklonište brodovima koji su plovili uzduž Jadrana. Još danas moguće je viditi stare bite iz rimskog doba uklesane u živu stijenu uz obalu.
 • Kolanjski Gajac

  Kolanjski Gajac - Turističko naselje izgrađeno sredinom 80-tih godina, smješteno je u prekrasnoj uvali, s pogledom na susjedni otočić Škrdu i ostale otoke ovog arhipelaga.
 • Naselje Kolan

  Još u prapovijesno doba, na brdima u blizini i na prostoru današnjeg mjesta Kolana stanovali su Liburni. To potvrđuju ostaci zidina na brdu Gornji Gradac i na Svetom Vidu, najvišem vrhu otoka Paga.
 • 1
 • 2
 • 3

Turizam & Gastronomija

 • Paški sir

  Općine Kolan je gastronomija koja je zastupljena kroz brojne konobe i restorane.
 • Turizam

  Veliki broj stanovnika uglavnom se bavi iznajmljivanjem apartmana za vrijeme turističke sezone te prodajom vlastitih proizvoda (sir, rakija, vino, janjetina).
 • Paška janjetina

  Poljoprivredom se bavi vrlo veliki dio stanovništva Općine Kolan. Danas je poljoprivreda proizvodnja najviše usmjerena na proizvodnju daleko poznatog Paškog sira i uzgoj ovaca.
 • 1
 • 2
 • 3

Kultura & Tradicija

 • Fešta od sira

  Poznata Kolanjska manifestacija "Fešta od sira" spaja rapsodiju kulture, tradicije i sirarstva koje se već stoljećima njeguje u Kolanu. Očekujemo vas!
 • Kolanjsko blato

  Kolanjsko blato je vrlo zanimljivo močvarno područje, jedno od posljednjih močvara u Europi, a nastalo je u doba pleistocena prije 13.000 godina.
 • Karmenica

  Gospa Karmelska ili Gospa od (brda) Karmela, katolički je blagdan koji se slavi 16. srpnja u uspomenu na zaštitu Majke Božje, koju je pružila nositeljima karmelskoga škapulara
 • 1
 • 2
 • 3

Servisne informacije